•   Sobota, 27 kwietnia 2024
Porady

Potówki u dziecka. Jak z nimi walczyć?

Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie w życiu każdej rodziny. Każdy rodzic stara się, by zapewnić niemowlakowi wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju, tak by było ono zawsze zdrowe i w dobrej formie. Niestety, dużym problemem wśród niemowlaków są potówki.

W jaki sposób powstają potówki?

Potówki tworzą się w momencie, gdy dochodzi do wzmożonego procesu pocenia z jednoczesnym zamknięciem się gruczołów potowych. Dzieje się tak wtedy, gdy maluchowi jest zbyt gorąco. Potówki mogą pojawić się w każdej porze roku. Najczęściej powstają w okresie wiosennym i letnim, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, ale zdarza się też, że pojawiają się wtedy, gdy maluch jest zbyt grubo ubierany lub nakrywany. 

Mimo że potówki nie są dla dziecka groźne, to zdecydowanie nie wyglądają estetycznie, a skóra dziecka traci wtedy gładkość i jędrność. Z tego też powodu rodzice starają się pozbyć się ich jak najszybciej.

W jakich miejscach powstają potówki?

Potówki powstają w miejscach, które najmocniej odczuwają skutki przegrzania. W przypadku niemowlaków najbardziej narażone są płaty skórne na tylnej części głowy i plecach, gdyż małe dzieci nie potrafią jeszcze się przewracać. Potówki u noworodka mogą pojawiać się także pod pieluszkami, gdyż to właśnie tam jest najcieplej. W dodatku mamy tam do czynienia z bardzo delikatną skórą, która jest jeszcze bardziej podatna na tego typu dolegliwości.

Jak wyglądają potówki?

Potówki to po prostu małe krostki z pęcherzykiem w środku. Istnieją dwa rodzaje potówek: zwykłe i czerwone. Te pierwsze powstają przede wszystkim na szyi, głowie i tułowiu. Potówki czerwone są większe od tych zwykłych, występują w tych samych miejscach, ale pojawiają się dodatkowo także pod pachami, na plecach i zgięciach łokci. W potówkach czerwonych bardzo często znajduje się też ropna wydzielina, która może świadczyć o stanie zapalnym skóry. 

Zapobieganie potówkom

Zapobieganie potówkom jest możliwe, ale niestety nie zawsze jest to łatwe zadanie. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by nie przegrzewać niemowlaka. Kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło, nie ma sensu dodatkowo go ubierać i przykrywać. Warto także zdecydować się na to, by co jakiś czas zdjąć pieluszkę i pozwolić skórze dziecka odpocząć od podrażniających ją elementów. Ubranka dziecka powinny być wykonane z bawełny i nie mogą zawierać dodatków w postaci sztucznych tkanin. 

W momencie, gdy na skórze dziecka pojawią się potówki, najlepiej zwalczyć je jak najszybciej. Należy pamiętać o tym, by nie przegrzewać dziecka i ubierać go w przewiewne elementy garderoby. Bardzo ważne jest, by zapamiętać, że do codziennej pielęgnacji skóry nie powinniśmy wtedy korzystać z oliwki, która zatyka ujścia gruczołów potowych. Kilka razy dziennie należy też przemywać potówki przy pomocy wacika nasączonego czystą wodą. Dzięki temu będą się one dużo szybciej goić. Przemywanie zmniejszy także dyskomfort dziecka i sprawi, że będzie ono lepiej je znosić. W przypadku większych problemów można pomyśleć o smarowaniu zmienionych części skóry preparatami z cynkiem, który sprawi, że potówki będą przysychać znacznie szybciej.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾