•   Sobota, 25 maja 2024
Porady

Osłonki na piersi – czym są? Kiedy powinnaś je stosować?

Wiele kobiet ciężarnych w wyprawce szpitalnej uwzględnia osłonki na brodawki. Są to przydatne akcesoria, dzięki którym można zapewnić efektywne karmienie piersią. Zanim jednak zdecydujesz się na ich zakup sprawdź, czy faktycznie musisz je stosować.

Chociaż karmienie piersią wpisane jest w fizjologię każdej kobiety, niektórym paniom przystawianie malucha przychodzi z wielkim trudem. Winę za to ponoszą przede wszystkim problematyczne brodawki – płaskie i wklęsłe. Z pomocą przychodzą osłonki na brodawki.

Osłonki na brodawki – czyli co?

Osłonki na brodawki (znane również jako kapturki) to miękkie i delikatne osłonki nakładane na piersi. Powstały z myślą o kobietach, które zmagają się z wklęsłymi brodawkami. Taka budowa utrudnia prawidłowe chwytanie piersi przez noworodka, co skutkuje spadkiem efektywności karmienia.

Kapturki na piersi – kiedy je stosować?

Kapturki na piersi to akcesoria często stosowane przez kobiety, których brodawki zostały poranione przez malucha. Chociaż faktycznie osłonki pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe, nie jest to ich głównym celem. Warto pamiętać, że osłonki na piersi powstały z myślą o maluchach, które mają problem z chwytaniem płaskich brodawek. Dzięki specjalnej konstrukcji kapturka noworodek może lepiej złapać „sztuczną” sztuczną brodawkę, co przełoży się na pobudzenie laktacji i pobieranie pokarmu. Kapturki mogą także przydać się w przypadku wcześniaków, które mają trudność w uchwyceniu brodawek, np. z powodu ześlizgiwania się z piersi.

Pamiętaj, aby ze stosowaniem osłonek na brodawki wstrzymać się przez kilka tygodni. Korzystanie z nich już podczas pierwszego karmienia nie jest dobrym pomysłem – może to przyczynić się do zaburzenia naturalnego procesu laktacji. Trzeba dać noworodkowi szansę na zdobycie umiejętności prawidłowego chwytania piersi – niektóre dzieci radzą sobie z tym znakomicie, mimo wklęsłych brodawek mamy.

Stosowanie osłonek skonsultuj z doradcą laktacyjnym

Stosowanie osłonek na brodawki powinno być skonsultowane z doradcą laktacyjnym. Ważne jest bowiem to, aby wybrać odpowiednie akcesoria – takie, które będą w jak najmniejszym stopniu ingerowały w naturalny proces karmienia.

Decydując się na zakup tego rodzaju akcesoriów, weź pod uwagę:

  • materiał wykonania – niech to będzie np. miękki i delikatny silikon,
  • rozmiar – powinny być dopasowane do wielkości piersi, bo zbyt mała osłonka będzie utrudniać wypływanie mleka,
  • wpływ na zapach i smak mleka – osłonki nie powinny zmieniać smaku i zapachu naturalnego pokarmu.

Jeśli nie zmagasz się z problemem wklęsłych brodawek, nie ma sensu stosować kapturków. Jeżeli pojawia się problem poranionych piersi, wówczas trzeba zmodyfikować technikę karmienia.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾