•   Czwartek, 21 listopada 2024
Ciąża

Gorączka w połogu i jej przyczyny

Gorączka to termin stosowany w celu określenia nieprawidłowej, podwyższonej ciepłoty ciała. Zwykle mówi się o niej przy tym dopiero wtedy, gdy temperatura ciała wrasta powyżej 38 stopni Celsjusza. Gorączka to objaw chorobowy informujący nas najczęściej o tym, że gdzieś pojawiło się ognisko zapalne. Współistniejące z gorączką objawy przyczyniają się zresztą do tego, że wspomniane ognisko stanu zapalnego może być relatywnie szybko zidentyfikowane. Gorączka jest więc postrzegana jako stosowany przez organizm akt obronny wymierzony zarówno w bakterie i wirusy, jak i grzyby oraz każdy inny rodzaj patogenów. Podwyższona temperatura ciała może być tez jednym z sygnałów świadczących o odwodnieniu organizmu i o nadmiernym wysiłku fizycznym.

Gorączka w połogu

Gdy gorączka pojawia się u kobiety, która właśnie znajduje się w połogu, konieczne staje się pilne zastanowienie się nad tym, jaka może być jej przyczyna. Połóg to okres, w którym w kobiecym organizmie dochodzi do dynamicznych zmian. Wszystkie układy muszą przecież przestawić się z trybu funkcjonowania charakterystycznego dla ciąży na taki, który można określić mianem codziennego. Szacuje się, że okres ten trwa około sześciu tygodni. To właśnie wtedy zmniejsza się objętość krążącej krwi, spada stężenie hormonów, których wysoki poziom umożliwiał utrzymanie ciąży i dochodzi do obkurczenia się macicy. Zmiany są na tyle poważne, że kobieta musi aktywnie pomagać swojemu organizmowi. Najlepiej, jeśli zdecyduje się w tym czasie na oszczędny tryb życia, powracając stopniowo do aktywności, która była typowa dla okresu poprzedzającego ciążę. Połóg jest też czasem, w którym należy bacznie obserwować swój organizm również pod kątem gorączki oznaczającej wyjątkowo niebezpieczne zakażenie połogowe. Jeśli nie zostanie ono rozpoznane na czas albo zastosowane zostanie nieprawidłowe leczenie, może dojść do szybkiego szerzenia się zakażenia poprzez naczynia krwionośne, chłonne i poprzez błony śluzowe. W skrajnym przypadku powikłania mogą mieć postać zapalenia przydatków, otrzewnej, a nawet zakażenia ogólnoustrojowego znanego lepiej jako sepsa.

Sygnałem alarmowym powinno być zwłaszcza pojawienie się gorączki po pierwszej dobie po narodzinach dziecka. Gorączka bezpośrednio po porodzie może się pojawić i sama w sobie z pewnością nie musi być postrzegana jako zagrożenie. Przeważnie ustępuje zresztą samoistnie. Nie wymaga leczenia, bo przeważnie nie pozostaje w związku z jakimikolwiek infekcjami. W tym okresie umiarkowany wzrost temperatury ciała jest więc określany mianem objawu fizjologicznego.

Najczęstsze przyczyny gorączki połogowej

Gorączka połogowa może mieć co najmniej kilka przyczyn, najczęściej mamy przy tym do czynienia z zapaleniem gruczołów piersiowych. Co ważne, z tego rodzaju stanem zapalnym możemy mieć do czynienia w przypadku każdego etapu karmienia piersią, choć najtrudniejszym wydaje się okres między drugim i szóstym tygodniem połogu. Ostrożne szacunki wskazują zresztą na to, że z problemem tym ma do czynienia nawet co piąta karmiąca. Rozwój infekcji jest zjawiskiem za które odpowiada gronkowiec złocisty, a samo schorzenie może dać o sobie znać nawet w przypadku tych kobiet, które nie karmią piersią, choć jest to zjawisko zdecydowanie rzadsze niż w przypadku karmiących. W trakcie karmienia częstym zjawiskiem są mikrouszkodzenia, które można dostrzec w okolicy sutka, a to sprawia, że gronkowiec chcący przedostać się z powierzchni skóry do gruczołu wydaje się mieć ułatwione zadanie. Rozwój pełnoobjawowej infekcji ma miejsce już po kilku dniach od chwili zakażenia. Oczywiście, gorączka nie jest w tym przypadku jedynym sygnałem, który powinien nas zaalarmować. Wcale nie mniej niepokojąca jest bolesność piersi oraz wrażenie ich stwardnienia. Przeważnie początkowo zmiany pojawiają się w górnej części piersi, z czasem jednak zaczynają się w wyraźny sposób rozszerzać. Powikłania pojawiają się rzadko i dotyczą zaledwie trzech procent kobiet ze zmianami chorobowymi, mogą jednak prowadzić do ropnia gruczołu piersiowego.

Innym problemem dającym o sobie znać w połogu okazuje się być zakażenie układu moczowego. Jest konsekwencją obecności drobnoustrojów w drogach moczowych zlokalizowanych powyżej zwieracza pęcherza moczowego. Naukowcy zwracają uwagę na przynajmniej kilka czynników ryzyka, które powinny uczulić kobietę w połogu, że może mieć problem właśnie z tym schorzeniem. W tym kontekście wspomina się, między innymi, o porodzie poprzez cesarskie cięcie, przedwcześnie oddzielonym łożysku oraz o chorobach nerek. Ryzyko jest też większe, jeśli poród był dość długi.

Dowiedz się więcej czym jest gorączka w połogu i jak sobie z nią radzić.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾