•   Niedziela, 16 czerwca 2024
Porady

Okulary – nie tylko dla oczu

Liczba osób, które muszą korzystać z okularów korekcyjny w celu zapewnienia sobie poprawnego widzenia jest naprawdę duża – jest to ponad połowa społeczeństwa. Do tego część osób sięga w sezonie letnim po okulary przeciwsłoneczne. Można więc powiedzieć, że jest to coś, z czym większość z nas styka się na co dzień lub przynajmniej sezonowo. Ale czy okulary to tylko sposób na to, by lepiej widzieć i chronić oczy? Absolutnie nie.

Okulary korekcyjne jako dodatek modowy

Okulary korekcyjne to najstarsza i najpowszechniejsza metoda na korygowanie wzroku. Stosują ją osoby z daleko- i krótkowzrocznością, po okulary ze specjalnymi soczewkami torycznymi z cylindrem sięgają astygmatycy, zaś w przypadku prezbiopii (starczowzroczności) wybawieniem są okulary progresywne.

Ale przecież nie tylko to, że lepiej widzimy, ma znaczenie. Liczy się też to, jak w nich wyglądamy. Mówi się wręcz, że dobrze dobrane okulary korekcyjne mogą odmienić osobę, która je nosi. Uwydatnić atrakcyjność twarzy, zamaskować jej elementy, z których nie jesteśmy zadowoleni. Jednym słowem, jest to dodatek modowy – element stroju, z premedytacją dobierany do naszego stylu, ale także i trybu życia.

Na szczęście trendy w okularach nie podlegają aż takim zmianom, jak jest to w przypadku innych elementów stroju czy dodatków. Na szczęście – bo przecież nie jest to mały wydatek i mało kto może sobie pozwolić na kupno nowych okularów co sezon. Stąd też modne okulary 2022 są bardzo podobne do tego, co było na topie rok wcześniej. Przykładowo bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się okulary o przezroczystych oprawkach, które dzięki temu są mało widoczne na twarzy. Jednakże z drugiej strony można postawić okulary oversize, które – chociaż troszkę retro – od ładnych paru lat również cieszą się dużą popularnością, a z kolei mocno i wyraziście rzucają się w oczy.

Jednak najwięcej osób decyduje się na modele bardziej klasyczne. Dzięki temu pasować będą one praktycznie do każdej stylizacji i w każdej sytuacji, czy to do pracy, na uczelnię, imprezę czy randkę. Takie podejście jest szczególnie mocno widoczne wśród panów. Modne męskie oprawki to modele sprawdzone,  owalne czy prostokątne, a jedyną ekstrawagancją bywa sięgniecie po bardziej wyrazisty kolor oprawek. Nadaje to nuty indywidualności, ale jednak nie wychodzi zbyt mocno poza kanon poprawności i klasycznej elegancji. Panie z kolei mają większe pole do popisu, z którego często korzystają, jednak duża część kobiet również stawia na klasykę. Jest po prostu bezpieczna i nie uchybia modowym wyznacznikom. Nieco inaczej jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych.

Okulary na lato i nie tylko

Okulary przeciwsłoneczne powinno nosić się nie tylko latem, ale też w czasie innych pór roku, o ile światło słoneczne jest wyjątkowo intensywne. Wszystko przez promieniowanie UV, które w nadmiarze ma negatywny wpływ i na oczy i na cerę. Z tego też powodu w okularach przeciwsłonecznych dla kobiet dużo częściej pojawiają się formy mocno zabudowane. Oversize, kocie oczy, oprawki szerokie i wysokie – wszystko po to, by chronić nie tylko oczy, ale też wrażliwą na promieniowanie UV skórę wokół nich. Efekt fotostarzenia się jest w tych miejscach mocno widoczny, a powoduje go właśnie promieniowanie UV, rozbijające włókna kolagenowe, co prowadzi do utraty jędrności skóry. Okulary przeciwsłoneczne męskie z kolei bardo często wzorowane są na absolutnych klasykach, czyli „pilotkach” od Ray-Ban, dostępnych w niezliczonej ilości wariacji.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾