Jak urządzić pokój dla niemowlaka?
Podczas oczekiwania na dziecko jednym z głównych zajęć przyszłych rodziców jest wicie dla niego bezpiecznego gniazdka. Zależy im przede wszystkim na wygodzie i funkcjonalności, by było ono doskonałym miejscem zarówno dla malucha, jak i dla nich.
Przy pierwszym dziecku zwykle nie zdajemy sobie sprawy, co będzie nam potrzebne, a co okaże się zbędne. Sklepy dziecięce prześcigają się w prezentowaniu akcesoriów, których być może nigdy nie użyjemy, za to sporo za nie zapłacimy. Warto zatem poradzić się innych rodziców i dobrze przygotować do szykowania pokoiku dla niemowlaka. Istotne jest również, by dobrze rozciągnąć w czasie przygotowania. Wtedy nie będzie to dla nas duży jednorazowy wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Razem z dzieckiem czy osobno?
W planowaniu lokum dla dziecka istotne jest, jak wiele przestrzeni możecie na to przeznaczyć. Czy macie miejsce przeznaczone tylko dla dziecka, czy będzie ono spało w Waszej sypialni? Wiąże się to nie tylko z miejscem, ale także z modelem rodzicielstwa, który preferujecie. Być może chcecie mieć maleństwo na wyciągnięcie ręki, a może wręcz odwrotnie - chcecie od pierwszych chwil dać mu przestrzeń. To decyzja, którą musicie podjąć wspólne. Pomyślcie zatem o tym, że:
- Dziecko będzie budzić się często w nocy i zaburzać Wasz sen. Karmiący rodzic musi mieć zatem odpowiednie warunki, by choć trochę wypocząć i móc funkcjonować w dzień.
- Ciężkie chwile czekają Was także podczas infekcji, chorób, czy wyżynania się ząbków.
- Maluch może mieć problemy z przyzwyczajeniem się do rozłąki.
- Obecność dziecka w pokoju ma znaczący wpływ na zmianę relacji małżeńskich, choć może zacieśnić relację z dzieckiem obojga rodziców.
- Jedno z Was będzie wstawać rano, co może zaburzyć sen dziecka.
Dobrze rozważcie wszystkie za i przeciw, myśląc nie tylko o dziecku, ale także o Waszej relacji ze sobą nawzajem oraz z dzieckiem.
Remont - odpowiednio wcześniej
Jeśli planujecie odświeżyć pokój, zróbcie to dużo wcześniej, by dziecko nie było narażone na nieprzyjemne zapachy. Zwróćcie także uwagę na to, czy farby przeznaczone są do pokoi dziecięcych i czy są hipoalergiczne. Lepiej zrezygnujcie z dywanów - to siedliska kurzu. Zamiast tego wybierzcie panele, które łatwo będzie sprzątać.
Spokojna kolorystyka
Pomyślcie także o kolorze ścian. Owszem, możecie wybrać tapetę w misie, jednak niekoniecznie będzie ona odpowiadać dziecku, gdy pójdzie do przedszkola. Remont zaś zawsze będzie kłopotliwy, gdy w domu jest małe dziecko. Postarajcie się zatem wybrać spokojne, choć pozytywne barwy, które dobrze wpłyną na dziecko. Zrezygnujcie raczej z ciemnych i zbyt jaskrawych kolorów, które mogą być zbyt męczące dla malucha. Jeśli chcecie nadać pokojowi wyjątkowego charakteru, wybierzcie nalepki, które z łatwością zdejmiecie, gdy dziecko podrośnie.
Bezpieczeństwo i komfort
Zadbajcie o bezpieczeństwo dziecka. Przymocujcie wszystkie meble, gdyż, gdy maluch zacznie raczkować, z pewnością będzie szarpać i mocno opierać się na wszystkim, co znajdzie się w pokoju. Zapewnijcie także wygodny fotel karmiącemu rodzicowi.
Coś do spania
Łóżko to problematyczna kwestia. Początkowo do spania nada się gondola wózka. Gdy okaże się, że dziecko lubi być bujane, zainwestujcie w kołyskę lub łóżeczko na biegunach, które można zablokować. Po etapie niemowlęctwa warto pomyśleć o kupnie innego, bardziej "dorosłego" łóżka.
Inne meble
Istotnym meblem dla rodziców jest także przewijak. Niektórzy rodzice radzą sobie bez niego - wykorzystując do tego duże łóżko. Obok przewijaka lub dziecięcego łóżeczka warto postawić półkę z kosmetykami oraz duży kosz, w którym będziecie trzymać zużyte pieluchy.
Zabawki
Chociaż rodzice uwielbiają kupować zabawki, lepiej odpuśćcie sobie te zakupy. Znajomi i rodzina z pewnością zasypią Was zabawkami, a Wy zaoszczędzicie pieniądze na inne, równie lub bardziej przydatne rzeczy.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾