•   Piątek, 11 października 2024
Psychologia

Jak pomóc narkomanowi?

Motywacja to pierwszy krok w walce z nałogiem. Każde leczenie zaczyna się od woli uzależnionego, ponieważ nie da się poradzić sobie z uzależnieniem od narkotyków – gdy uzależniony nie chcę się leczyć. Jeśli nie chcesz po prostu patrzeć, jak ukochana osoba niszczy własne życie, podejmij działania i pomóż osobie uzależnionej walczyć z nałogiem

Narkomania

Narkomania to plaga współczesnej ludzkości. Dziś pytanie, jak pomóc narkomanowi dotyczy wielu rodzin. Aby jednak wykorzenić zło, konieczne jest ustalenie przyczyny. Co skłoniło osobę do podjęcia takiego kroku? Najczęściej uzależnienie to efekt niekorzystnego środowiska rodzinnego. Częste kłótnie i bójki, pijaństwo innych członków rodziny, brak środków materialnych mogą popychać ścieżkę narkomanii. Inne powody, to ciekawość, niezadowolenie z siebie, wpływ rówieśników itd. W każdym przypadku uzależnienie od narkotyków to nie tylko zgubne hobby. Jest to poważna i niebezpieczna choroba, która wpływa na psychiczne, fizyczne, duchowe i społeczne aspekty funkcjonowania jednostki i nieleczona zawsze prowadzi do śmierci.

Jak pomóc?

Narkomania to uzależniająca choroba. Działa tu prawo dawek: po zażyciu jednej ilości leku, aby osiągnąć „haj”, organizm potrzebuje jego zwiększenia. Uzależnienie od narkotyków jest łatwe i szybkie. Dużo trudniej jest pozbyć się tego obciążenia. Będzie to wymagało cierpliwości i bezgranicznej miłości bliskich, a co najważniejsze umiejętności przekonania ciężko chorego o potrzebie leczenia. Im szybciej uzyskasz jego zgodę, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Pierwsza rada. Nie próbuj wywoływać w sobie poczucia winy. To nic nie da i nikomu nie pomoże. Twoje dziecko jest poważnie chore. W tej chwili nie powinien czuć się samotny. On potrzebuje twojego wsparcia, miłości i uwagi bardziej niż kiedykolwiek. Nie ma jednak możliwości podjęcia leczenia bez zgody osoby uzależnionej. Może nieodpowiednio zareagować na perswazję, a nawet agresywnie. Nie zapominaj, że w wyniku toksycznego działania leków cierpi układ nerwowy.

Druga rada. Nie dostarczaj uzależnionemu pieniędzy. Zawsze ich potrzebuje, aby otrzymać nową dawkę narkotyków. Uzależniony będzie szukał jakiegokolwiek sposobu na uzyskanie wsparcia finansowego. Może wziąć od ciebie pieniądze, aby zapłacić za media, kupić artykuły spożywcze itp. Oczywiście użyje ich do innych celów. W niektórych przypadkach współczujący rodzice, widząc udrękę swojego dziecka w okresie odstawienia, sami przeznaczają fundusze na nabycie kolejnej porcji leku. To poważny błąd.

Ośrodek leczenia uzależnień

Skłoń do leczenia

Zastanów się dokładnie, jak skłonić syna lub córkę do zaprzestania zażywania narkotyków. Spróbuj z nim porozmawiać, kiedy czuje się lepiej. Wybierz czas i miejsce, w którym nikt nie będzie wam przeszkadzał. Prowadź rozmowę w przyjazny, pewny i przekonujący sposób. W żadnym wypadku nie powinieneś podnosić głosu i winić narkomana za tę sytuację. Zdobywszy autorytet w trakcie rozmowy, postaraj się go przekonać, że nie jesteś dla niego wrogiem. Opisz całe niebezpieczeństwo związane z uzależnieniem od narkotyków i jego konsekwencje. Jeśli nadal nie możesz się przekonać, zwróć się o pomoc do psychologa.

Czy przymusowe leczenie jest możliwe?

W teorii istnieje przepis zezwalający na hospitalizację osoby pozostającej na utrzymaniu (dorosłej) na mocy orzeczenia sądu. Ponieważ narkomania jest chorobą psychiczną, taki pacjent może zostać skierowany na leczenie wbrew jego woli. Jednak tak się nie dzieje. W zdecydowanej większości przypadków wymagana jest jego zgoda. Takie leczenie rzadko jednak jest efektywne. Wiele ośrodków rehabilitacyjnych oferuje usługę „Interwencja”. Polega na profesjonalnej pracy psychologa z pacjentem. Specjalista, stosując ogólnie przyjęte metody, przekonuje uzależnionego o potrzebie leczenia. Sprawdź listę najlepszych ośrodków terapii uzależnień >>

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾