•   Sobota, 25 maja 2024
Wyprawka

Kąpiel niemowlaka - jaką wanienkę wybrać?

 

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że o odpowiednią higienę dziecka trzeba dbać już od pierwszych dni jego życia. Niemowlaki są bardziej podatne na różne choroby, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Z tej przyczyny kąpiel maleństwa jest wyjątkowo ważną kwestią, bardzo istotny jest zatem wybór odpowiedniej wanienki. Na jaką warto zatem się zdecydować?

Kiedy kupić wanienkę?

Wanienka jest niezbędnym akcesorium, dlatego też warto ją kupić jeszcze przed narodzinami dziecka. Naturalnie nie należy kupować pierwszej lepszej wanienki, wybór powinien być starannie przemyślany. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą różnych sklepów z akcesorami dla dzieci, by dowiedzieć się jaką wanienkę najlepiej kupić dla dziecka w konkretnym wieku. Pierwsza wanienka powinna być nieduża, ponieważ zagwarantuje wygodę rodzicom: łatwiej będzie przytrzymać główkę maleństwa, czy nie zamoczyć pępka. Ponadto przechowywanie jej będzie łatwiejsze, bowiem zmieści się nawet w niewielkiej łazience.

Co w wanienkach piszczy?

W sklepach można znaleźć różne rodzaje wanienek. Są one różnorodne, a wiele z nich ma zastosowane rozwiązania, które są bardzo funkcjonalne, a tym samym mogą okazać się przydatne dla rodziców. Należy jednak pamiętać o tym, by zachować zdrowy rozsądek i nie decydować się na wanienkę ze zbyt dużą ilością udogodnień, które ostatecznie okażą się nieprzydatne. Spośród dostępnych wanienek można z łatwością wybrać taką, która przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i kąpanemu w niej maluszkowi.

wanienka dla niemowlaka

Wielkość wanienki

Kupując wanienkę należy zwrócić uwagę na jej wielkość. Na rynku można znaleźć wanienki uniwersalne, które sprawdzają się zarówno u noworodków, jak również u starszych dzieci. Mimo to na początku warto zdecydować się na małą wanienkę o wymiarach 80x50x24 cm, która może być z powodzeniem stosowana do 6 miesiąca życia dziecka. Dzięki jej niedużym gabarytom rodzice mają pełną kontrolę nad dzieckiem podczas kąpieli.

W sklepach dostępne są również wanienki duże. Są one sporo dłuższe, mają bowiem około 100 cm długości. W takiej wanience trudniej utrzymać maluszka w odpowiednim położeniu, w związku z czym jest ona polecana dopiero po 6 miesiącu życia. By mieć pewność, że kąpiel będzie bezpieczna warto zdecydować się na zakup dodatkowych akcesoriów, jak choćby specjalnych szelek, które pomogą ustabilizować pozycję dziecka w wanience.

Oryginalne wanienki dla niemowląt

Większość wanienek dla niemowlaków jest podłużna i wykonana z dobrego jakościowo plastiku, który nie uczuli kąpanego w niej dziecka. Wanienki mogą być wbudowane w komodę, lub mobilne, dzięki czemu ich przenoszenie nie stanowi problemu. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wanienek mogą być te nadmuchiwane, które doskonale sprawdzają się na przykład podczas podróży. W przypadku dzieci nieprzepadających za kąpielą dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup wanienki w kształcie zwierzaka, co z pewnością zainteresuje malca. Niedawno popularność zyskały też wanny kształtem przypominające wiaderka, w których dziecko zanurzane jest w pozycji embrionalnej.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾