•   Czwartek, 25 kwietnia 2024
Psychologia

Książki psychologiczne, które zmieniają życie – poznaj 5 propozycji

​Techniki radzenia sobie z emocjami, zrozumienie swoich zachowań czy budowanie dobrych relacji z innymi – to przykładowe zagadnienia poruszane w książkach psychologicznych. Po jakie tytuły warto sięgnąć? Poznaj 5 propozycji, które mogą wpłynąć pozytywnie na Twoje życie.

1. „6 filarów poczucia własnej wartości”, Nathaniel Branden

Samoocena, czyli poczucie własnej wartości, ma duże znaczenie zarówno dla podejmowanych przez nas działań, jak i relacji, jakie nawiązujemy z innymi. Jak pracować nad samooceną? Nathaniel Branden, psycholog koncentrujący się w swojej pracy zawodowej właśnie na poczuciu własnej wartości, omawia w swojej książce 6 filarów niezbędnych przy jego budowie. Według niego są to:

  • praktyka świadomego życia,
  • praktyka samoakceptacji,
  • praktyka odpowiedzialności za siebie,
  • praktyka asertywności,
  • praktyka życia celowego,
  • praktyka integralności osobistej (uczciwości).

6 filarów poczucia własnej wartości” to pozycja osób, które chcą zmienić swoją codzienność – wyznaczyć sobie ambitne cele, podjąć się ich realizacji i wziąć odpowiedzialność za swoje życie.

2. „Jak mniej myśleć”, Christel Petitcollin

W Twojej głowie wciąż kłębią się myśli? Zamiast działać, analizujesz możliwe scenariusze? Często nie wykonujesz zaplanowanych zadań lub masz problem z zasypianiem? Christel Petitcollin to francuska psycholożka specjalizująca się w pracy z osobami wysoce wrażliwymi. Właśnie z myślą o nich powstała książka „Jak mniej myśleć”.

Jeżeli chcesz zrozumieć, dlaczego w Twojej głowie pojawia się natłok myśli i jak sobie z nimi poradzić, to „Jak mniej myśleć” jest lekturą dla Ciebie. Autorka nie tylko udziela odpowiedzi na pytanie, dlaczego mózg może być nadmiernie aktywny, ale również pokazuje, jak na co dzień radzić sobie z rozproszoną uwagą, przerwać analizę i skoncentrować się na działaniu. W konsekwencji to jedna książek psychologicznych zmieniających życie na lepsze – pozwala ona przejąć kontrolę nad umysłem.

3. „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”, Gabor Maté

Od dawna wiadomo, że stres może mobilizować do pracy i pomóc w koncentracji na ważnym zadaniu. Jednak długotrwały stres (tzw. stres negatywny) ma degenerujący wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i psychikę, ale również ciało. I właśnie ten koszt stresu jest tematem książki „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu” Gabora Maté – kanadyjskiego lekarza specjalizującego się m.in. w badaniu uzależnień.

Liczne opisy z praktyki lekarskiej, wskazówki, kiedy nie należy lekceważyć sygnałów wysyłanych przez ciało i wreszcie zestaw reguł mających pomóc uchronić się przed ukrytym stresem – to tylko wycinek zawartości tej pozycji. Ta książka psychologiczna to lektura dla osób pragnących dowiedzieć się więcej o stresie i jego wpływie na zdrowie.

4. „Siedem praktyk szczęścia”, Hanson Rick

Mimo że każdy z nas dąży do szczęścia, to nie każdy jest w stanie osiągnąć ten stan. Tymczasem autor „Siedmiu praktyk szczęścia” Hanson Rick przekonuje, że szczęście to jedynie kwestia stanu umysłu – można je poczuć, wykonując regularnie ćwiczenia rozwijające konkretne kompetencje. Ich szczegółowy opis to nie wszystko, na co możesz liczyć, sięgając po tę lekturę. Autor pokazuje również:

  • jak pokonać negatywne nastawienie,
  • jak nauczyć się koncentrować na tym, co istotne,
  • jak uwolnić się od bolesnych wspomnień,
  • jak akceptować nawet trudne przeżycia,
  • jak budować zdrowe relacje z innymi.

Interesują Cię książki psychologiczne, które zmieniają życie? „Siedem praktyk szczęścia” to obszerny poradnik stworzony z myślą o osiągnięciu zadowolenia z życia, bez względu na status materialny, sytuację osobistą czy miejsce zamieszkania.

5. „WOOP. Skuteczna metoda osiągania celów”, Gabriele Oettingen

Uważasz, że pozytywne myślenie przeszkadza Ci w osiągnięciu założonych celów, zamiast w tym pomagać? W takim razie wypróbuj metodę WOOP, zgodnie z którą pozytywne myślenie nie ma większego wpływu na powodzenie realizacji planów. Metodę WOOP szeroko omawia profesor Gabriele Oettingen w książce „WOOP. Skuteczna metoda osiągania celów”. Czego się z niej dowiesz?

Autorka prezentuje poszczególne kroki prostej i motywującej do działania metody WOOP (Wish – cel, życzenie; Outcome – wynik; Obstacle – przeszkoda; Plan – plan). Dowiesz się, jak prawidłowo przejść poszczególne etapy i pozbyć się nawyku odkładania zadań na później. Nauczysz się też nazywać przeszkody i wykorzystywać je do realizacji celów.

O tym, że ta książka może mieć realny wpływ na Twoje życie, świadczą wyniki przeprowadzonych badań – skuteczność metody WOOP została potwierdzona naukowo.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾