•   Czwartek, 18 lipca 2024
Psychologia

Czy psychoterapia online par ma sens?

Szybkie tempo życia, konieczność dostosowania harmonogramu do małych dzieci czy zobowiązania rodzinne, powodują, że wiele osób rezygnuje z pomysłu podjęcia terapii. Takie zaniedbanie może być jednak tragiczne w skutkach — szczególnie jeżeli w grę wchodzi terapia dla par. Małżeństwa czy związki partnerskie, które przeżywają kryzys, mogą jednak skorzystać z wygodnej formy terapii online czyli bez wychodzenia z domu. Co przemawia za taką formą wsparcia i czy taka terapia psychologiczna jest tak samo skuteczna co spotkania w gabinecie?

Psycholog online — terapia dla par

Terapia małżeńska to usługa świadczona przez ośrodki terapeutyczne oraz gabinety psychologiczne zlokalizowane na terenie całej Polski. Zdarza się jednak, że w mniejszych miejscowościach nie ma gabinetu psychologicznych lub specjaliści nie prowadzą takiej formy wsparcia dla par. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest psychoterapia za pośrednictwem Internetu. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, czujesz, że Twoje małżeństwo się rozpada i chciałbyś zasięgnąć porady wykwalifikowanego psychologa, warto skorzystać z takiej możliwości.

Jak przygotować się do psychoterapii online?

Sesje terapeutyczne odbywają się w formie wideokonferencji. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które mają natłok obowiązków i ze względów logistycznych nie mogą pozwolić sobie na regularne do jazdy do gabinetu psychologa. W czasie pierwszej konsultacji u psychoterapeuty online para zostanie poproszona o wypełnienie krótkiej ankiety, która pozwoli dokonać wstępnej analizy problemu oraz określić preferowaną metodę pracy.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem terapii w formie online?

Ważne, aby konsultacje przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia, szczerości i otwartości. Niewątpliwym udogodnieniem jest to, że para przebywa w swoim domu, czyli miejscu, które z założenia kojarzy się z czymś bezpiecznym i stabilnym. Psychoterapeuta online, mimo że znajduje się po drugiej stronie ekranu, może bacznie obserwować gesty, mimikę oraz sposób mówienia. Wiele osób, które powątpiewa w skuteczność psychoterapii podaje argument, jakoby terapia online uniemożliwiała zbudowanie trwałej więzi. W rzeczywistości wszystko zależy od otwartości i chęci podjęcia pracy nad sobą.

Czy warto zdecydować się na psychoterapię online?

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy bezstronnego obserwatora, który nie będzie Cię oceniał i zachęcał do podejmowania działań sprzecznych z Twoim sumieniem i przyjętym poglądem na świat, psychoterapia za pośrednictwem Internetu jest zdecydowanie rozwiązaniem dla Ciebie. Psycholog online, jako osoba doświadczona, kompetentna i działająca dla dobra pacjenta, wskaże możliwe rozwiązania problemów i nauczy, jak postępować w zgodzie ze sobą i z zachowaniem szacunku dla partnera.

W wielu przypadkach terapia dla par może zachęcić do pracy nad samym sobą. Wiele osób, które skorzystało z pomocy psychologicznej, zdecydowało się kontynuować spotkania. Terapia poznawczo-behawioralna online może być doskonałym sposobem na wzmocnienie więzi między partnerami. 

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾