•   Sobota, 25 maja 2024
Zabawki

Jak wybierać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Dzieci wprost kochają nowe zabawki. Kupują im je nie tylko rodzice, ale i dziadkowe czy dalsi krewni. Aby wybrać odpowiednią zabawkę dla malucha warto wziąć pod uwagę jej bezpieczeństwo.

W sklepach nie brak różnorodnych zabawek dla dzieci - są to pojazdy, klocki, maskotki i wiele innych. Nie tylko bawią, ale i uczą. Muszą być jednak dopasowane do wieku malucha.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania bezpiecznych zabawek dla dziecka?

Umiejętności i wiek dziecka

Warto zobaczyć jakie dziecko ma zainteresowania oraz umiejętności. Dziecko, które raczkuje na pewno ucieszy się z piłeczki. Te, które już zaczyna chodzić zachwyci się jeździkiem. Na pewno nie warto sięgać po zabawki skomplikowane. W ten sposób wcale się nie przyspieszy rozwoju dziecka. Zbyt trudna zabawka się szybko znudzi i zostanie odłożona w kąt. Również dobrym pomysłem nie jest kupowanie dużej ilości zabawek lub stawianie tylko na te bardzo drogie. To wcale nie przekłada się na jakość. Poza tym dziecko najbardziej lubią proste zabawki.

bezpieczne zabawki dla dziecka

Bezpieczeństwo

Podczas zakupów warto sprawdzić czy zabawka nie ma oznaczenia, że nie jest ona odpowiednia dla dzieci do lat 3. Oznacza się to symbolem przekreślonej główki z napisem 0-3. Ponadto dobra zabawka musi mieć znak CE. To sygnał, że spełnia ona normy UE dotyczące zabawek. Ponadto na opakowaniu powinny znaleźć się informacje na temat producenta. Nieco trudniejsze zabawki muszą mieć też instrukcję w języku polskim. Ponadto warto sprawdzić czy na opakowaniu nie znajduje się pozytywna opinia na temat towaru wydana np. przez Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowy Zakład Higieny. Coraz więcej osób zwraca też uwagę na materiały, które do produkcji zabawki zostały wykorzystane.

Na etykiecie zawsze powinny znaleźć się też takie dane jak nazwa i adres importera lub producenta, oznaczenie norm, które zabawka spełnia czy ewentualne ostrzeżenia odnośnie jej użytkowania. To bardzo ważne, gdyż niektóre zabawki można używać tylko pod nadzorem osób dorosłych itd.

zabawki dla dzieci

Nie warto kupować zabawek na straganach czy kioskach. Mogą one bowiem nie spełniać odpowiednich norm bezpieczeństwa.

Opinie innych rodziców – ważna pomoc w zakupach

Zawsze znaczenie mają również opinie rodziców na temat zabawek. Nie trzeba przy tym ograniczać się tylko do zdania znajomych i rodziny. Sporo ciekawych opinii znajduje się w sieci np. na forach tematycznych różnego rodzaju czy portalach społecznościowych. To najlepszy sposób na to, aby sprawdzić czy dana zabawka spełnia pokładane w niej oczekiwania itd.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾