•   Wtorek, 23 kwietnia 2024
Zabawki

Jak wybrać pierwsze zabawki dla niemowlaka?

Zabawki dla niemowlaka nie muszą, a wręcz nie mogą być zbyt skomplikowane. Noworodek nie potrafi wziąć niczego do rączki, jednak reaguje na dźwięki, obrazy czy dotyk skóry. Trzeba więc zadbać o jego rozwój i dostarczać mu nowych bodźców, dlatego warto wybierać zabawki, które dostarczą mu zarówno wrażeń słuchowych, wzrokowych jak i dotyku.

Zaraz po urodzeniu dziecko najlepiej słyszy wysokie tony, dlatego dobrym wyborem będzie np. pozytywka, jedna z najpopularniejszych zabawek. Również mówienie lub puszczanie muzyki sprawdzi się. Warto zakupić także kilka grzechotek, o różnym brzmieniu. Co prawda na początku potrząsanie nimi będzie należało do rodziców, jednak po kilku tygodniach dziecko samo da sobie radę i będzie to dla niego nie lada frajda. Im w otoczeniu więcej dźwięków, tym lepiej rozwinie się jego słuch. Badania pokazują, że pomaga to również w ogólnym rozwoju intelektualnym oraz nauce mowy.

Pierwsze zabawki, które wpływają na bodźce wzrokowe powinny mieć mocne barwy, najlepiej czerwone, zielone, żółte czy niebieskie, sprawdzą się także czarno-białe. Wszystko dlatego, że noworodek widzi rozmazane obrazy i najlepiej rozpoznaje te oddalone o około 30-40 cm od jego oczu. Unikać należy pstrokatych wzorów, gdyż dziecko nie odróżnia jeszcze dobrze kolorów. Niestety, niewiele zabawek spełnia to kryterium. Jeśli więc chcesz dobrze pobudzać zmysł wzroku u dziecka, postaraj się w jego otoczeniu umieszczać wyraziste, geometryczne wzory. Przykładem mogą być zawieszone nad łóżeczkiem duże koła, kwadraty czy trójkąty, wycięte z kartonu. Innym rozwiązaniem jest zwykła kartka papieru, zawieszona w zasięgu wzroku, na której namalowane będą flamastrem czarne, grube linie. Na pewno przykuje to uwagę dziecka.

zabawki dla noworodka

Bardzo dobrze rozwiniętym u noworodka jest zmysł dotyku. Wyczuwa różnice w fakturze przedmiotów np. między czymś gładkim i chropowatym lub twardym a puszystym. Dlatego warto otaczać go rzeczami o różnej powierzchni. Sprawdzi się tu choćby kocyk uszyty z kawałków flaneli, atłasu czy lnu.

Najważniejszy w tym wszystkim jest umiar. Bodźce powinny otaczać, a nie przytłaczać dziecko. Nie przesadzaj więc z ilością zabawek. Daj czas, aby mogło ono poznać każdą z nich i oswoić się z nią. Kolorowa dekoracja niech powisi przez kilkanaście dni, a potem zmień ją lub zmodyfikuj.

Układ nerwowy noworodka jest bardzo delikatny, dlatego nie może on być męczony zbyt dużą ilością doznań i informacji.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾